Screen Shot 2014-10-29 at 19.41.48

Hatherleigh Carnival 2014 Results

Carnival 2014 Results

Best Shop Window

1st – Gingerface

2nd – Who’s pulled in Hatherleigh

3rd  – Paper Shop

 

Afternoon

Decorated Cycles and Prams (LOCAL) Class 1

1st – Thomas the Tank Engine – Harry Edwards-Brady

2nd – Postman Pat and his black and white Cat – Zoe Wonnacott and Sophie King

3rd – Team Mario – Jake &  Aliyah Brooks, Emma Clough, Finlay & Lilly Callaghan

Boys 5 years and Under Class 2

1st– Minnion – Jake Wakeham

2nd –Finlay the Fire Breather –  Finlay Chapman

3rd – The Great British Bake Off – Max Dorain

Girls 6 – 9 years Class 4

1st – Baby Oleg on Safari – Demelza Brock

2nd – Ladybird – Lilia Miles

Boys and Girls 10 – 16 years Class 6

1st – Peacocks don’t lay eggs – Benjamin Rogers

2nd – Jellyfish – William Hutton

Walking Couples 7 years and Under Class 7

1st – Postman Pat and his black and white cat – Zak & Lucas Brimacombe

2nd – ‘Frozen’ ‘Do you wanna build a Snowman’  – Holly & Joshua Wale

3rd – Despicable Me – Jake Friend and Oscar Barker

Walking Couples 8 – 16 years Class 8

1st – Minecraft Steve & Creeper – Joe Hartnett & Robin Carter

2nd – World War 1 Soldier & Poppy – Niall & Amelia Alford

Groups 16 years and Under Class 10

1st – The Wizard of Oz – Millie Coleman, Anna Moyse, Ellie Chapman, Lily & Joe Bater, Charlotte, Toby, Ethan & Erin Moys, Amelia & Wilbur Picorella.

2nd – 100 Years of Brownies – Hatherleigh Brownies

3rd – Find me in a Book – Hatherleigh School

Evening

Artistic Class 1

1st– Party time with the Mr Men – Helen Bakehouse, Kate Bowden & Christine Knight

2nd –  Toy Story – Reddaway, Entwistle, Drew & Anstey Families

Original Class 2

1st The Jolly Postman – Wonnacott, King , Dilling, Squire & Bater Families

2nd – Highampton Fun Fair – Highampton CP School/Wendy Rose

Decorated Class 3

1st Tribal – Stevens, Brandon-King, Squire, Cann & Croft Families

Comic Class 4

1st – Hatherleigh’s Oktoberfest 2014 – Woollacott, Moore, Tucker, Cobb & Chisholm

Visitor’s Class Comic Open Class 5

1st – The Great ‘Brady’ry’ Bake Off – Bradworthy YFC

2nd – Support your Local Market – Okehampton YFC

3rd – Sports Day – Clawton YFC

Visitors Class Artistic Open Class 6

1st – Too Cakey by Far – Kath Bolt & Co

Visitors Class Most Original Open Class 7

1st – 100 Years since World War 1 – Winkleigh YFC

2nd – Remembering World War 1 – Lewdown YFC

3rd – Pirates of St Cyres – Newton St Cyres YFC

Visiting Royalty – Tableaux Class 8

1st – Dolton/ Dowland Carnival Queen

2nd – Launceston Royalty

3rd – Holsworthy Fairy Queen

Walking Guys – Adult Class 10

1st- – Poppy 1914 – 2014 – Graham Jones

2nd – Spirit of Carnival Rio Style – Barbara Beaman

Walking Couples – Adults Class 11

1st – Sparkle Soldiers – Helen & Laura Reddaway

Walking Guys 15 or Under Class 12

1st – Baby Oleg on Safari – Demelza Brock

Groups 15 & Under Class 14

1st – The Wizard of Oz – Coleman & Co

Groups Adult  Class 15

1st – the Mad Hatters Tea Party – Abigail Drake, Elaine Morgan, Rachel Stephens & Rene Brown

2nd – Okehampton Hockey Club – Jane Jones & Co

Decorated Hand Barrows, Prams & Cycles Class 16

1st – Thomas the Tank Engine- Harry Edwards-Brady

2nd – Strongman – Mark & Freya Andrews, Chloe & Kieran Rose

Decorated Hand Barrows, Prams & Cycles Class 17

1st – The Fly-Bi! –  Monty Entwistle & Friends

BEST LOCAL CUP – The Jolly Postman

BEST COMIC CUP – Hatherleigh’s Oktoberfest 2014

BEST LOCAL ORGANISATION CUP – Highampton Fun Fair

BEST VISITORS CUP – 100 Years since World War 1

BEST YFC SHIELD– 100 years since World War 1

BEST OVER-ALL CUP – The Jolly Postman

BEST WALKING GUYS CUP – Baby Oleg on Safari

BEST DECORATED HAND BARROWS, CYCLES & PRAMS CUP – Thomas the Tank Engine

QUEEN OF QUEENS CUP – Dolton/Dowland Carnival Queen

CommitteeHatherleigh Carnival 2014 Results