hatherleigh-carnival-results

2016 Carnival Results

Shop Window Display

1st – Gingerface

2nd – The Paper Shop

3rd – The Fish and Chip Bar

Afternoon

Class 1 – Decorated Cycles & Prams – Local

1st – R & A Circus (Lion Tamer) – Riley Dore & Alice Gardner

2nd – Pirate Party Island – Fred Barrs & Thea Barrs

3rd – Old McDonald – Dilling & Freddie Vallance & Olivia Slee

H/C – Cat in the Hat – Amelie & Jude Campbell, Eleni, Pip & Wilfie Snellgrove, Charlotte & Josie Dearden

Class 2 – Large Decorated Carts – Local

1st – Charlie & The Chocolate Factory – Zak & Lucas Brimacombe, Aliyah & Jake Brooks

2nd – Around the World in 80 Days – Harry Edwards-Brady

Class 3 – Groups up to 8 years

1st – Santa’s Team – Mala-Ann, Jack & Fernley Jones

2nd – Pretty Pirates & Baby Buccaneers – Sophie King, Zoe & Bertie Wonnacott, George Lumby

Class 4 – Groups 16 years & Under

1st – A Bunch of Flowers – Hatherleigh Brownies

2nd – 100 Years of Roald Dahl – Hatherleigh Primary School

3rd – The Dream Team – Oscar Brown, Taylor Quick, Barney Burgess, Elliott Tucker, Rory Hopkins, Lewis Lethbridge, Jassem Labib.

Class 5 – Girls 5 years & Under

1st – Anya had a little Lamb – Anya Hill

2nd – Pinata – Annabelle Trenaman

Class 6 – Boys 5 years & Under

1st – Spiderman – Camron More

2nd – Finlay the Kid – Finlay Chapman

3rd – Captain Lewis – Lewis Hawkins

Class 7 – Girls 6 – 9 years

1st – Witch – Ruby Moore

Class 9 – Boys or Girls 10 – 16 years

1st – Empire Penguin – Benjamin Rogers

Class 10 – Walking Couples

1st – The Very Hungry Caterpillar – Harry & Sid Winearls

2nd – Alisha the Crazy Cat Lady & Phoebe her Cat – Alisha-Marie Hutton-Slee & Phoebe Edwards

3rd – C-BeeBees – Ionie & Coral Vallance

Class 11 – Decorated Prams, Cycles & Carts – Visitors

1st Air Rescue – Jake Friend & Oscar Barker

Evening

Class 1 – Artistic – Non Moving Parts – (min 75% crepe paper)

1st – Super Mario – Bakehouse, Knight & Bowden

2nd – Roald Dahl 100 – Wonnacott & Co

3rd – Hatherleigh Future Pullers – Powesland, Balsdon, Rice, Pease & Jones

Class 2 – Artistic – Moving Parts (min 75% crepe paper)

1st – Avengers Assemble – Team Bennett & Brock

Class 3 – Artistic – 13 Foot & Under (min 75% crepe paper)

1st – All Aboard – Anstey, Yendell, Reddaway & Reddaway

Class 4 – Artistic – Any Materials

1st – Walk like an Egyptian – Stevens & Co

Class 5 – Artistic – 13 foot & Under (Any materials)

1st – Pirates having a whale of a Time – Wale Family

Class 6 – Comic

1st – The U.S. Election – The Hatherleigh Jolly Boys

Class 7 – Visitors Class – Artistic

1st – Heros – Sprockett Carnival Club

Class 9 – Young Farmers

1st – Charlie and The Chocolate Factory – Winkleigh YFC

2nd – Launceston YFC joins the Circus – Launceston YFC

3rd – Mrs Brown’s Boys – Stratton YFC

H/C – Scooby Doo – Clawton YFC

H/C – Madagascar – Okehampton YFC

H/C – Milk & Sarnies – Lewdown YFC

H/C – Jungle Book – Buckland Brewer YFC

H/C – I’m a Young Farmer Get me out of here – BradworthyYFC

H/C – Farm Frenzy – Newton St Cyres

Class 10 – Visiting Royalty – Tableaux

1st – Dolton Royalty

2nd – Launceston Royalty

3rd – Bridgerule Queen

Class 12 – Walking Guys – Adults

1st – The Wizard of Magic – Graham Jones

2nd – Candy Girl – Helen Reddaway

3rd – Tiger Tippy Tippy Toes – Barbara Beaman

Class 17 – Groups – Adults

1st – Full of Beans – Strawbridge, Stangroom, Brown, Piddington, Moore, Morgan, Stephens & Drake

2nd – Fireshow Oriental Dragon – Sarah Miller & Co

3rd – Treasure Island – Hatherleigh Players

4th – Father Christmas – Okehampton & District Round Table

Class 18 – Decorated Cycles, Prams & Carts – Local

1st – Around the world in 80 days – Harry Edwards-Brady

2nd – Charlie & The Chocolate Factory – Brimacombe & Brooks

Best Local Cup – Classes 1,2,& 3

Super Mario – Bakehouse, Knight & Bowden

Best Local Cup – Classes 4,5,& 6

Walk like an Egyptian – Stevens & Co

Best Comic Cup

The U.S. Election – The Hatherleigh Jolly Boys

Best Visitors Cup

Charlie & The Chocolate Factory – Winkleigh YFC

Best Y.F.C. Entry

Charlie & The Chocolate Factory – Winkleigh YFC

Best Over-All Cup

Super Mario – Bakehouse, Knight & Bowden

Committee2016 Carnival Results